بازگشت به صفحه کامل

بررسی دیدگاه های دبیران مسابقات قرآن

جلسه هم اندیشی با دبیران سابق مسابقات قرآن وعترت رسانه ملی در اداره کل روابط عمومی برگزار شد.

درابتدای این جلسه که در تاریخ دوم مرداد سال جاری برگزار شد، دکتر نعمتی، مدیرکل وقت روابط عمومی ضمن تجلیل از تلاشهای دبیران سابق در برگزاری این مسابقه گفت؛ چیزی که در سالهای 94 و 95 انجام شد نتیجه تلاشهای دبیران برگزاری گذشته بوده است. ایشان در ادامه با اشاره به ایجاد تغییراتی در نحوه برگزاری این مسابقه گفت: افزایش جوایز و انتقال مسابقه از تهران به شهرستان ها و پخش اختتامیه مسابقه از شبکه استانی و شبکه قرآن سطح برگزاری این مسابقه را به گستره ملی تغییر و انتظارات همکاران و خانواده های ایشان را افزایش داده است.

همچنین ، آقای یوسف، دبیر چهاردهمین دوره مسابقه قرآن و عترت رسانه ملی ضمن خیرمقدم به دبیران دوره های گذشته ، برگزاری موفق دوره های گذشته رامرهون تلاش وافر و زحمات فکری و اجرایی تمامی دبیران دانسته ویاد و خاطره آقای هنردوست که دردوره اول این مسابقات حضور داشتندراگرامی داشتند . وی درادامه با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده جهت برگزاری هر چه بهتر این دوره از مسابقات، به برخی ویژگی ها از جمله تغییر رویکرد برگزاری مسابقات و اولویت دادن به بخش های عمومی به جای رشته های تخصصی و افزایش مشارکت همکاران و خانواده های ایشان در دوره سیزدهم اشاره نمودند .

آقای قربانی دبیر دوره های دوم تا ششم مسابقات قرآن و عترت رسانه ملی، با اشاره به اهمیت فضای مجازی در اطلاع رسانی و تولید محتوا ، راه اندازی کانال های در فضای مجازی را از جمله راه های افزایش مشارکت متسابقین دانست.

آقای رضائی، دبیردوره هفتم نیز ضمن اشاره به برخی محدودیت ها در زمان مسئولیت برگزاری مسابقه ارائه فراخوانی جهت تولید تلویزیونی در این حیطه توسط خود مراکز و نه صرفا خانواده ها را پیشنهاد کرد. در ادامه ایشان با تاکید بر اهمیت داوری در گزینش و کشف استعداد های برتر در زمینه های قرآنی استفاده از زیرساخت های فنی موجود در سازمان را برای برگزاری هر چه بهتر مسابقه و استفاده از تجربیات ارتش و سپاه و ارتباط با رسانه ها و تجربه آنها خواستار شد. وی جلب مشارکت سایر رسانه ها دربرگزاری و حضور دراین مسابقات ، تسری برگزاری مسابقات در سراسر شهرها را پیشنهاد دادند.

آقای گروسی مدیرکل سابق امورفرهنگی سازمان که برگزاری یک دوره از مسابقات را به عهده داشتند به تشریح ارتباط مفاهیم قرآنی با تمام سلایق و علایق آحاد جامعه بر لزوم بسترسازی برای اشاعه آموزه های قرآنی از طریق این مسابقه تاکید کرد. وی به استفاده از ظرفیت فضای مجازی در برگزاری هر چه بهتر و مطلوبتر این مسابقه تاکید کرد و افزود؛ فضای مجازی طیف گسترده ای از مخاطبان، فارغ از جنسیت و هویت های متفاوت را شامل می شود که این موضوع خود می تواند در جهت جذب مخاطبین قرآنی جدید یاری رساند. همچنین ایشان به ظرفیت های شبکه های قرآن و رادیو قرآن و لزوم تبلیغ و بسترسازی برای نهادینه سازی در این زمینه تاکید کرد.

آقای جاودان ، دبیر دوره نهم به ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی و ارتباط با شرکت کنندگان در طول برگزاری مسابقه و بعد از آن اشاره کرد.

آقای انجام، از مدیران سابق شبکه قرآن و دبیر برخی مسابقات قرآنی این شبکه بر لزوم انس با قرآن ,  تشکیل دبیرخانه دائمی برای جمع آوری آثار قرآنی و مذهبی همکاران رسانه ملی ، گنجاندن بخش دعا و حفظ موضوعی (نظیر اقتصاد مقاومتی در قرآن، مشاعره و گفتگوی قرآنی) تاکید کردند .

درادامه جلسه اعضا درخصوص افزایش جوایز به عنوان عامل مهمی در ترغیب و تشویق همکاران وخانواده ها ، بهره گیری از تجربیات سایر سازمان ها و نهادها د رزمینه مسابقات قرآن وموضوع قراردادن ترفیع شغلی به عنوان یکی از جویز برندگان مسابقات قرآن نکاتی بیان نمودند.