بازگشت به صفحه کامل

قرآن؛ جامع‌ترین و واقعی‌ترین رسانه‌

قائم مقام رئیس رسانه ملی به ‌مناسبت آغاز برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات قرآن و عترت رسانه ملی، در پیامی با اشاره به اینکه قرآن جامع‌ترین و درعین حال واقعی‌ترین رسانه‌ای است که نیازها، مصلحت‌ها و مقدرات دنیا و آخرت انسان را به‌خوبی تبیین کرده است، بر عمل به دستورات این کتاب بزرگ آسمانی تأکید کرد.

 

 متن کامل پیام حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌مقدم به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ إِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِ

معجزه بودن قرآن برای همیشه و همه ملت‌ها، خود یک نوع اعجاز است، چون این کتاب از ابتدای نبوت پیامبر خاتم تا پایان جهان همچنان به‌صورت سند زنده و دلیلی غیرقابل ‌انکار برای صدق مدعای وی و رسالت آسمانی اوست.

در آن عصر تاریک و وضعیت نامساعد، قرآن معجزه بزرگ و دلیلی قاطع بر نبوت پیامبر اسلام(ص) بوده است و اینک در دنیای ما و عصر حاضر که بشر به برخی از اسرار و رموز جهان آفرینش پی برده و از حیث علمی و آگاهی رشد یافته‌تر شده است، باز هم قرآن همچنان به‌صورت یک سند زنده، فریاد بلند وحیانی و چراغ راه هدایت همه‌جانبه با صلابت و استحکام خود باقی است که إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ.

قرآن که به راستی چشم و چراغ همه صاحب‌نظران است، مجموعه‌ای است از علوم و معارف که بشر در مراحل مختلف زندگی فردی و رشد و شکوفایی جمعی به‌شدت به آن نیازمند است و یکی از وجوه اعجاز قرآن نیز همین است که می‌تواند خواسته‌ها و نیازهای بشر را در همه اعصار و پابه‌پای شکوفایی علم و روزگار دانش‌مداری و تکیه ‌بر دستاوردهای علمی و فناوری منطبق شود و با زندگی انسان‌ها بیامیزد و با آهنگ کاروان بشری، آرام و عمیق هماهنگ گردد.

همه آیات قرآن، سمت و سویی چنین دارد و هاله‌ای از هدایت الهی همه آیات را در برگرفته است و گویای یک واقعیتند، عبور از مُلک و ورود به ملکوت دل کندن از عالم مادی و آرمیدن در سایه‌سار رحمت الهی که فرمود: في‏ مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَليکٍ مُقْتَدِرٍ

اسلام و قرآن: دو واژه‌ای که در نگاه عموم مسلمانان جهان و حتی غیرمسلمانان به‌هیچ‌وجه از هم جدا نمی‌شوند.

قرآن، قانون اساسی مسلمانان در مواجهه با تمامی شئونات زندگی فردی و اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تربیتی و آموزشی و دستورات و راهنمایی‌های حقیقی و واقعی را ارائه می‌کند که در برگرفته از جوهره وجودی و فطری بشر و نشئت گرفته از سرچشمه زلال و پاک وحیانی است.

ناگفته پیداست که دین پویا و پیشرفته‌ای چون اسلام که پاسخگوی همه نیازهای انسان در دوره‌ها و شرایط مختلف است، ضرورت توجه به حیات دنیوی و زندگانی این جهانی را نفی نکرده است و در آیات متعددی از دنیا و شیوه برخورد با آن و چگونگی زندگی کردن در آن سخن گفته است، به‌گونه‌ای که قوانین فردی و اجتماعی قرآن، در سطوح مختلف زندگی و اجتماعی و حکومتی، توجه صاحب‌نظران علوم اجتماعی و سیاسی و اقتصادی عالم را به خود جلب کرده است و همواره قانون‌گذاران بین‌المللی بر اتقان، قوام و دوام دستورات قرآنی در جای‌جای نظرات خود اذعان و اعتراف کرده‌اند و بدان بهره جستند.

قرآن بزرگ‌ترین، صریح‌ترین و جامع‌ترین و درعین حال واقعی‌ترین رسانه‌ای است که تمامی نیازها، مصلحت‌ها و مقدرات دنیا و آخرت مخاطب را به‌خوبی تبیین و تشریح می‌کند و قدم به قدم دست مخاطب را می‌گیرد و از ضلالت و گمراهی نجات می‌دهد و به فلاح و صلاح رهنمون می‌سازد، که فرمود:

أَيُّهَا اَلنَّاسُ... فَإِذَا اِلْتَبَسَتْ عَلَيْكُمُ اَلْفِتَنُ كَقِطَعِ اَللَّيْلِ اَلْمُظْلِمِ فَعَلَيْكُمْ‏ بِالْقُرْآنِ‏ فَإِنَّهُ شَافِعٌ مُشَفَّعٌ وَ مَاحِلٌ مُصَدَّقٌ وَ مَنْ جَعَلَهُ أَمَامَهُ قَادَهُ إِلَى‏ اَلْجَنَّةِ و...

پیامبر رحمت فرمود: هرگاه که آشوب‌ها چون شب تار شما را فرا گرفت به قرآن روی آورید زیرا شفاعتش پذیرفته و گزارش‌دهنده است از بدی‌ها و.... و هرکس که قرآن را پیشوای خود قرار دهد، به بهشت و خوبی‌ها رهبری می‌شود، و قرآن راهنمایی است که راه را از چاه و سعادت را از شفاعت و علم را از جهل، و بصیرت را از غفلت به‌وضوح نشان می‌دهد. پس بر ماست که قرآن را الگو، کتاب زندگی و شمع فروزان در مسیر تعالی و ترقی و کمال خود بدانیم و همگام با قرائت و تلاوت، برای عمل به دستوراتش تعلل ننماییم.

قرآن را بخوانیم آنگاه که در یأس و حیران و سرگردانی روزگار خویش را در جست‌وجوی قطره‌ای از اندیشه زلال و پاک وحیانی تو را نجات بخشد.

در روزگاری که بدخواهان و متکاثران مستکبر با هجوم فرهنگی و اخلاقی خود از طریق رسانه‌های متعدد و گوناگون در پی فرو ریختن اخلاق، در هم کوبیدن خانواده و انحطاط و اعوجاج فکری و دینی هستند و بر اندام باطل، لباس حق و حقیقت را به مسلخ می‌برند و با تبلیغات مسموم و گسترده خود به‌دنبال دستیابی به مطامع شیطانی و شرک‌آلود خود هستند، باید به قرآن و آموزه‌های آن چنگ زد.

و راهی به‌سوی قله انسانیت و دریچه‌ای به‌سوی حقیقت و مسیری برای دوری از عصیان و معصیت پیدا کرد؛ که فرمود:

اٍن البَیتَ اِذا کَثُرَ فیه تلاوَة القُرآن کَثُرَ خَیرُهُ واَتـّسَعَ اَهلُه

خانه‌ای که قرآن در آن فراوان خوانده شود، خیر آن بسیار گردد و به اهل آن وسعت داده شود.

صبح‌خیزی و سلامت‌طلبی چون حافظ

هر چه کردم همه از دولت قران کردم