بازگشت به صفحه کامل

نشست هماهنگی دبیران مراکز استان ها

نشست سراسری دبیران مراکز قرآن و عترت رسانه ملی، با حضور حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم قائم مقام رسانه ملی، محمد حسین رنجبران مدیر کل روابط عمومی، جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، مهدی یوسف دبیر شانزدهمین دوره مسابقات و نخستین جشنواره علمی، فرهنگی، هنری قرآن و عترت رسانه ملی دوشنبه ۱۷ تیرماه در تالار ملاصدرا برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید رمضان موسوی مقدم قائم مقام رئیس رسانه ملی در گردهمایی سراسری دبیران برگزاری مسابقات قرآن و عترت سازمان صداوسیما ضمن قدردانی از تلاش‌های مدیران قرآنی رسانه ملی گفت: قرآن به تعبیر حضرت علی (ع) کتابی اعجاب‌برانگیز با ویژگی‌‌های خاص است چرا که در دل هر آیه آن اعجازی خاص نهفته است و وجود جاذبه‌های متعدد، آن را به اثری ممتاز و بی‌بدیل تبدیل کرده‌است.

قائم مقام رئیس رسانه ملی با اشاره به ویژگی‌های شانزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت رسانه ملی و تاکید بر آموزش قرآن در میان نسل جوان و کودک گفت: اکنون آموزش‌های روخوانی قرآن در نسل نو، در دل آموزش‌های جاری کشور مطرح شده است؛ اگر همین شیوه قرآن مجید در دروس دانشگاهی ما اجرایی شود همه آموزش‌های ما قرآنی و اسلامی خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم در ادامه مراسم با اشاره بر لزوم نوآوری در شیوه‌های آموزش قرآن مجید خطاب به برگزار کنندگان این مسابقات گفت: مطالب و محتوایی که در دست تولید دارید، باید متناسب با ذائقه مخاطبان باشد. شما دارای ذوق و هنر هستید و ابزار‌های هنری بسیاری دارید، پس از این ظرفیت برای جذب مخاطبان استفاده کنید.

وی ابراز امیدواری کرد: رسانه ملی با فراهم کردن فضاهای قرآنی متناسب با رده‌های سنی مخاطبان مفاهیم بلند اسمانی را در ذهن نوجوانان و نونهالان نهادینه کند.

تشکیل کانون‌های قرآنی زمینه‌ساز ارتقای فرهنگ قرآنی در خانواده رسانه ملی

محمد حسین رنجبران مدیر کل روابط عمومی رسانه ملی نیز در این مراسم با ابراز امیدواری از اینکه این جلسه مسیر موفقیت را در برپایی دوره شانزدهم مسابقات و نخستین جشنواره علمی فرهنگی، هنری قرآن و عترت هموار کند گفت: موفق شدیم بعد از دو سال طرح مشارکت کودکان و نوجوانان را در مسابقات تابستان به ثمر برسانیم و پیش بینی می‌شود با اقبال خانواده‌ها مواجه شود.

مدیر کل روابط عمومی رسانه ملی با بیان اینکه امسال با همراهی معاونت اموراستان‌ها نگاه ویژه‌ای به کانون‌های قرآنی استان‌ها داریم گفت: امیدواریم با کمک این معاونت ضمن راه‌اندازی کانون‌های قرآنی در مراکز استانی زمینه رشد و ارتقای فرهنگ قرآنی برای خانواده رسانه ملی فراهم کنیم.

رنجبران با اشاره رشد کمی‌شرکت کنندگان در شانزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت رسانه ملی، گفت: باید در بخش کیفی بیشتر متمرکز شویم و با استفاده از ظرفیت‌هایی که در مسابقات ایجاد شده شاهد توفیق خانواده رسانه ملی در عرصه‌های قرآنی در سطح  استان‌ها و کشور باشیم.

مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی وی با اشاره به اهمیت توجه به بخش کودک و نوجوان در مسابقه قرآن و عترت رسانه ملی گفت: مسابقه تلویزیونی «اسرا» که روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود یکی از برنامه‌‌های پرمخاطب این شبکه است که می‌تواند بستری برای کشف استعدادهای کودک و نوجوان خانواده رسانه ملی باشد، از این رو امیدواریم با اختصاص بخشی از این مسابقه به خانواده رسانه ملی شاهد ارتقای انگیزه استعدادهای جوان باشیم.

وی در پایان از همکاری مدیران کل مراکز استانی و دبیران برگزاری این دوره از مسابقات قدردانی کرد.

تأکید بر اهمیت پیاده سازی معارف قرآن در زندگی افراد

جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در این مراسم گفت: مهمترین نکته در مباحث قرآنی بحث پیاده سازی معارف قرآن در زندگی افراد است که ما چگونه می‌توانیم مفاهیم ناب قرآنی را در زندگی افراد جاری و ساری کنیم. مخاطب قرآن مخاطب عام است و وقتی قرآن می‌فرماید هدی الناس یعنی نگاه ویژه به مردم باید داشت‌.

وی ادامه داد: ما در شبکه قرآن از همه ظرفیت های قرآنی استفاده خواهیم کرد اگر شما دوستان سوژه داشته باشید ما از شما استقبال می‌کنیم و سعی خواهیم کرد دوربین شبکه قرآن و معارف را به دیگر استان‌ها ببریم.

رشد ۶۶ درصدی قاریان، حافظان و فعالان قرآنی در دوره شانزدهم

مهدی یوسف مدیر امور فرهنگی جشنواره علمی، فرهنگی و هنری قرآن و عترت رسانه ملی، نیز با رائه گزارشی از این مسابقات گفت: در دوره سیزدهم ۱۳۹۵ نفر در سراسر کشور در جشنواره شرکت کردند و‌ دور چهاردهم این آمار صد در صد افزایش پیدا کرد. در دوره گذشته نیز با حضور شرکت کنندگان در رشته‌های مختلف شاهد رشد ۶۶ درصدی قاریان، حافظان و فعالان قرآنی بودیم.

وی در ادامه با اشاره به جلساتی که با صاحب نظران قرآنی پیرامون مسابقات قرآنی داشته‌، بیان کرد: امسال تغییرات خاصی را در مسابقات لحاظ کردیم و با بررسی ادوار گذشته توانستیم سه آیین نامه تابستانه، جشنواره و آیین نامه قرآنی تنظیم کنیم.

دبیر شانزدهمین دوره مسابقات و نخستین جشنواره علمی، فرهنگی، هنری قرآن و عترت رسانه ملی در ادامه این مراسم ضمن اشاره به بخش های مختلف این جشنواره درباره جشنواره  تابستانه کودکان و نوجوانان گفت: جشنواره را با مسابقات تابستانه کودکان و نوجوانان در ۶ رشته حفظ یک جزء، حفظ دو جزء، قرائت قرآن، ترتیل قرآن، تفسیر، ترجمه و شرح سوره لقمان و نور و اذان ویژه پسران  آغاز خواهیم کرد.

وی افزود: زمان ثبت نام این بخش از جشنواره از بیستم تا سی‌و‌یکم امسال است و والدین می‌توانند فرزندان خود را ثبت نام کنند.

 زمان برگزاری این جشنواره بنا به آغاز سال تحصیلی از اول مهرماه شروع می‌شود؛ مرحله اول مسابقات کودکان و نوجوانان از اوایل مرداد ماه به صورت حضوری در تهران و مراکز استان‌ها، مرحله نیمه نهایی اواخر مرداد‌ماه به صورت غیر حضوری در تهران و مرحله نهایی و اختتامیه بیست و یکم و بیست و نهم همین ماه همزمان با اعیاد قربان تا غدیر در تهران برگزار می‌شود.